Шануймо Чорне море не лише у його міжнародний день

31 Жовтня 2019, 21:23
Новини Стале управління водними ресурсами

Стан води в Чорному морі далекий від ідеалу. З комунальними та промисловими стічними водами туди потрапляють антибіотики, пестициди, масла.... Величезна проблема - пластик.  У Чорному морі є майже вдвічі більше сміття, ніж у Середземному – ці дані зроблені на основі досліджень, проведених у 2017 року у морі.  ЄС заявляє, що 83 відсотки морського сміття складає пластик: «а саме пляшки, обгортки від цукерок і пакети».

Води Чорного моря поки що ховають у собі весь цей непотріб – і ми можемо і далі милуватися водоймою. Поки що… Сьогодні міжнародний день Чорного моря – для кожного з нас ця дата є приводом, замислитися як допомогти Чорному морю зберегти його екосистему і залишитися на довгі роки  справжньою перлиною для  планети  і затишною домівкою для живих організмів. Море – це унікальний організм, який реагує і на зміни клімату, і на недбале ставлення людей. А допомогти морю може кожен!

Що кожен із нас може зробити для його  порятунку?

- Не кидайте пластикових пляшок у річки. А побачивши пляшку, витягніть її з води  і віднесіть до  сміттєвого бачка чи віддайте на утилізацію.

- Розповідайте друзям і знайомим про сучасний стан Чорного моря. Чим більше людей знатиме про ці проблеми, тим більш  зростатиме екологічна свідомість суспільства.

- Організовуйте акції та беріть участь у прибиранні прибережних територій річок та моря.

- Не викидайте засоби особистої гігієни (вушні палички, лінзи тощо) у каналізацію – через неї вони легко потрапляють до річок, а з них – до моря.

- Обирайте засоби для прання без вмісту фосфатів.

- Не будьте байдужими, коли  знаєте про факти скидання неочищених стічних вод.

Довідково:

Чорне море - внутрішнє море басейну Атлантичного океану. Це важливий район транспортних перевезень і один з найбільших курортних регіонів Євразії. Усе це порушує рівновагу в екологічній системі моря.

Чорне море і його води Керченською протокою з’єднуються з Азовським морем, а протокою Босфор - з Мармуровим морем, через протоку Дарданелли - з Егейським і Середземним морями. Водночас, як свідчать дослідження, Чорне море майже удвічі брудніше від Середземного. Нікого не залишають байдужим острови пластику, риба  та птахи з поліетиленом у шлунку, неочищені стічні води, що  стають причиною вимирання рідкісних видів  унікального екосвіту. Адже вчені знайшли у воді 124 забруднюючі речовини!

Ще у 1996 році шість причорноморських країн - Болгарія, Румунія, Туреччина, Грузія, Росія і Україна  об’єдналися для спільних дій  та підписали Стратегічний план дій з реабілітації і захисту Чорного моря, адже  дослідження показали погіршення його життєздатності.  Адже екологія Чорного моря важлива для всього прилеглого регіону. У море впадають великі річки -  Дунай, Дніпро, Дністер  та численні дрібні.

Найбільша глибина моря становить 2210 метрів, а середня — близько 1240 метрів, а з півночі на південь море простягається на 580 кілометрів. Цікавим є й підводний світ Чорного моря. У морі мешкає більше 2,5 тис. видів тварин і риб.  Багатий рослинний світ  представлений 270 видами багатоклітинних зелених, червоних і бурих донних водоростей, а фітопланктон включає не менше 600 видів.

 

За темами